x تبلیغات
خبر

غلامی مطرح کرد؛ رشد مناسب بخش کشاورزی در دو سال گذشته

 

وزیر علوم گفت: طی دوسال گذشته با وجود شرایط اقتصادی کشور در بخش کشاورزی رشد مناسبی داشته ایم.

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین درختکاری درمزرعه تحقیقاتی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران اظهار کرد: درختکاری و ایجاد فضای سبز باید به عنوان یک فرهنگ در نقاط مختلف کشور همه گیر شود،  پردیس کشاورزی دانشگاه تهران جزو افتخارات کشور در حوزه آموزش عالی است و انتظار می رود مسئولان و اساتید این پردیس قدیمی کشور نیز در طرح مسائل کارشناسی و انتقال مطالب به بخش اجرایی کشور، پیش قدم شوند.

او افزود: در جلسه امروز بنده با استاندار البرز به فعالیت مراکز متعدد آموزش عالی و پژوهشی در استان البرز اشاره کرده ام که این یک فرصت است و باید ازاین ظرفیت برای پیشرفت و توسعه استان استفاده کرد. همچنین ظرفیت غنی بخش‌های اقتصادی و صنعتی را می‌توان با پشتوانه مراکز آموزش عالی و پژوهشی استان البرز تقویت کرد.

 غلامی با بیان اینکه در سال گذشته در حوزه ساماندهی آموزش عالی کشور، کار‌های زیادی صورت گرفته است، گفت: در این راستا تمام تلاش مان این است که تقویت و ماموریت گرا کردن دانشگاه‌ها اتفاق بیفتد و البته این کار آسان نیست ودر این خصوص مقاومت‌هایی صورت می گیرد و هنوز نتوانسته ایم فضای ذهنی جامعه را قانع کنیم که فعالیت مراکز آموزش عالی کوچک و ضعیف، اتلاف سرمایه است.

او با بیان اینکه در آموزش عالی کشور یک توسعه و گستردگی بی برنامه پدید آمده که ساماندهی آموزش عالی در جهت رفع اشکالات و استاندارد کردن این رویه است، اظهار کرد: با توجه به واگذاری اکثر برنامه ریزی‌های درسی به دانشگاه ها، گروه‌های برنامه ریزی در دانشگاه‌ها باید بیش از پیش فعال شوند تا دیگر شاهد این نباشیم که به طور مثال در بخش کشاورزی، ظرفیت دانشکده‌های کشاورزی پر نشود و یا دانشجویان این رشته با عدم اقبال مواجه شوند. البته در راستای حل این معضلات می‌توان نشست‌های مشترک برگزار کرد و به نتایج بهینه رسید.

غلامی افزود: در دوسال گذشته با وجود محدودیت‌ها و شرایط اقتصادی کشور، بخش کشاورزی رشد مناسبی داشته و و در سال گذشته شاهد رشد ۸ در صدی و امساال هم این بخش ۹ در صد رشد داشته است و این نشاندهنده ظرفیت مناسب رشد کشاورزی در شرایط موجود است که البته این رشد، اشتغال و درآمدزایی را هم در پی دارد.

وزیر علوم با بیان اینکه عامل رشد کشاورزی، افزایش امکان صادرات، کنترل کیفی محصولات و بازاریابی مناسب داخلی و خارجی است، گفت: اگر دیر به سمت کشاورزی و توسعه آن برویم، ضرر خواهیم کرد و بازار‌های بزرگ صادراتی را از دست خواهیم داد. خودکفایی در بحث غذایک استراتژی کلان در کشور‌های جهان محسوب می‌شود که روی این مساله مهم باید بیشتر کار شود. البته دولت موظف است که زمینه‌های رشد بخش‌های مختلف را به وجود آورد، ولی در بخش کشاورزی این زمینه در کشور وجود دارد.

 غلامی با اشاره به فعالیت موثر و کاربردی شرکت‌های دانش بنیان در تنگنای تحریم‌ها و لزوم تقویت و حمایت از این شرکت‌ها گفت: بازنگری در آیین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاف شده و سه ماه فرصت داریم تا با اصلاحات انجام شده، این آیین نامه تصویب و اجرایی شود. در این راستا دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی می‌توانند نظرات و پیشنهادات خود برای اصلاح این آیین نامه را ارسال کنند تا در جمع بندی نهایی بتوانیم تمام نظرات کارشناسی را اعمال کنیم.

در این آیین غلامی و هیئت همراه با کاشت نهال در محوطه مزرعه تحقیقاتی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، روز درختکاری را گرامی داشتند.

همچنین در این آیین گلدان ساز، رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، با ارائه گزارشی از عملکرد بخش‌های مختلف این پردیس، دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود در خصوص توسعه این پردیس را با وزیر علوم در میان گذاشت.

انتهای پیام/

روحانی در جلسه هیئت دولت: دولت بایدن به صراحت بگوید اشتباه کرده است/ تحریم باید برداشته شود

 

رئیس جمهور گفت: دولت بایدن باید صریح‌تر بگوید اشتباه کرده است.

 

به گزارش خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: در این ایام بسیار مهم، اولین وظیفه دولت این است که در پایان سال همه طرح‌هایی که امسال قابل افتتاح است، آن‌ها را افتتاح کند تا مردم آثار و ثمرات آن را در همین روز‌های پایانی و مخصوصا سال آینده که سال پایانی دولت دوازدهم است، ببینند.

رئیس جمهور با تاکید بر این که روز دوشنبه افتتاح بسیار مهمی در این سال سخت داشتیم، گفت: این که دولت قادر است در یک روز دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون طرح را به افتتاح برساند بسیار مهم است؛ طرح‌هایی که به حقوق مردم بستگی دارد.

وی ادامه داد: چاه‌ها و میدان‌ها و منابع مشترک به گونه‌ای است که اگر همسایگان ما برداشت کنند و ما استفاده نکنیم، آن منبع خالی می‌شود. ما اگر از سهم خود بهره‌برداری نکنیم زمان می‌گذرد و سهم از دست ما می‌رود؛ هم همسایگان ما حق دارند از سهم خود استفاده کنند و هم ما حق داریم از حقمان استفاده کنیم.

روحانی افزود: دولت‌های یازدهم و دوازدهم نگاهش به زندگی مردم، توسعه تولید و احقاق حقوق مردم است که این حق آن‌ها از دست نرود. مردم حقوقی دارند؛ تجارت با دنیا حق آن‌ها است.

اصل برای ما احقاق حقوق مردم است

وی با اشاره به تاکید رهبر انقلاب بر اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: یکی از پایه‌های اقتصاد مقاومتی که دستور مقام معظم رهبری است، برون‌گرایی است؛ باید محصولات صادر شود. اگر قلدری مانع صادرات کالا‌ها و تولیدات شود یا اجازه ندهند مابه‌ازای آن و پولش برگردد، معنای آن انزوا و از بین رفتن حقوق مردم است؛ اینکه دولت برای ایجاد و حفظ برجام اقدام کرد، به همین خاطر است.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه دولت یازدهم، دولت به وجود آورنده برجام بود و دولت دوازدهم، آن را حفظ کرد، تصریح کرد: باید زمانی تشریح شود که چه اقداماتی با هدایت مقام معظم رهبری انجام شد، تحریم باید برداشته شود. این حق مردم است؛ اگر یک ساعت برای برداشتن تحریم تعلل کنیم و امروز و فردا کنیم، حقوق مردم را پایمال کردیم.

روحانی با تاکید بر اینکه مهمترین حقوق عامه این است که تحریم از دوش آن‌ها برداشته و آزاد شود، خاطرنشان کرد: فشار باید از دوش آن‌ها برداشته شود، البته این وظیفه دولت است. قانون اساسی به صراحت می‌گوید جزء در مواردی که اجرا به مقام معظم رهبری واگذار شده، تمام موارد برعهده دولت است و هیچ کس حق ندارد در اجرا دخالت کند.

رئیس جمهور اضافه کرد: ما همه تلاشمان را به‌کار می‌گیریم البته در شرایط فعلی لحن دولت جدید آمریکا یک مقدار تغییر کرده و به برخی از مسائل اعتراف کرده که کار دولت قبل غلط و اشتباه بوده است؛ حتی یک اقدام عملی هم انجام داده و نامه غلطی را که دولت قبل به سازمان ملل فرستاده بود را پس گرفت و تا این حد هم از این کار‌ها انجام داد. اما در زمینه برداشتن تحریم و به صراحت حق مردم را شناختن مسئله اصلی ما است ما هنوز ندیدیم که یک قدم جدی از طرف دولت آمریکا برداشته شود.

وی با بیان اینکه برداشتن تحریم و اجرای کامل برجام، هم خیلی آسان و هم خیلی مشکل است، افزود: اگر اراده جدی در همه اطراف و ۷ کشور، مخصوصا آمریکا و ایران باشد و این دو کشور تصمیم بگیرند به همه تعهدات عمل کنند؛ آمریکا همه تحریم‌ها را بردارد و بلافاصله ایران همه تعهدات خود را اجرا کند. این کار بسیار آسان است و در یکی دو روز می‌تواند انجام بگیرد، اگر یک اراده جدی باشد در همین هفته می‌توان تمام کرد.

روحانی گفت: اگر اراده جدی نباشد یا اینکه همان وسواس خناسی که به جان ترامپ افتاد و وی را در صحنه سیاسی منحرف، بی‌آبرو و نابودش کرد، چون هر چقدر ترامپ درخصوص ایران و برجام به سازمان ملل رفت شکست خورد، و حتی یک مورد پیروز نداشت.

رئیس جمهور یادآورشد: اینکه چه کسی ترامپ را به این دام انداخت، صهیونیست‌ها بودند؛ او به ظاهر شعار می‌داد و می‌گفت آمریکا اول است، اما در مقام عمل، صهیونیسم اول، افراطی‌گری دوم، نژادپرستی سوم و آمریکا چهارم بود. صهیونیست‌ها ترامپ را اغفال کردند، گول زدند و او را به سمت یک مسیر غلط بردند.

وی خاطرنشان کرد: دولت فعلی قبول دارد که دولت قبلی اشتباه کرده و کار غلط انجام داده است یا خیر؟ اگر قبول دارد هم باید واضح‌تر و صریح‌تر بگوید که اشتباه کرده و هم سریع‌تر باید به تعهد عمل و حتی جبران کند؛ مسئله دو دوتا چهارتاست و بسیار روشن است.

روحانی افزود: اگر اروپاییان هم با ما صحبت می‌کنند، تلفن می‌کنند و با ما بحث می‌کنند، بحث ما با آن‌ها هم همین است و می‌گوییم که برجام را باید حفظ کنیم. اگر با لفاظی است ما هم با صدای بلندتر می‌گوییم که برجام را باید حفظ کنیم. با صدا، سخنرانی و شعار که مشکل حل نمی‌شود، آمریکایی‌ها هم الان شعار می‌دهند و می‌گویند ما می‌خواهیم به برجام برگردیم و می‌خواهیم همه به تعهدات برگردند، ولی لفظ کافی نیست ما باید در مقام عمل وارد شویم.

رئیس جمهور ادامه داد: اگر دولت در این زمینه اصرار دارد یک کسی به غلط تفسیر نکند که دولت نگاهش به بیرون است؛ بیرون و درون یعنی چه؟ حق ما را آن‌ها خورده‌اند، پس نگاه ما به بیرون است که حقما را بگیریم، آن‌ها دارند به ما خیانت می‌کنند، بله حق ما است که به آن‌ها نگاه کنیم و به آن خائن نگاه کنیم و حق مردم را به مردم برگردانیم وگرنه مشخص است، اداره کشور و زندگی مردم و تولید به‌دست مردم و در داخل است و اقتصاد ما درون‌زاست و این کاملاً درست است.

وی با اشاره به افتتاح برداشت از میدان نفتی مشترک با عراق گفت: در افتتاح پنجشنبه یک مسئله مهم حق مردم بود؛ ما یک چاه و یک میدان مشترکی که اول این دولت، تولید ما از این میدان صفر بود را شروع کردیم. در افتتاح اول این میدان مشترک اواخر سال ۹۵، توانستیم روزانه ۳۰ هزار بشکه برداشت کنیم و پنج شنبه فاز دوم آن را افتتاح کردیم وکه میزان برداشت ۶۵ هزار بشکه شده است، یعنی این میدانی که صفر بود و از آن هیچ استفاده‌ای نمی‌کردیم این دولت توانست روزانه ۶۵ هزار بشکه از آن استخراج کند، اما از آن طرف هم حق مردم مساله مهمی است؛ هم حقوق مردم را باز می‌ستانیم هم حفظ و نگهداری می‌کنیم. در غرب کارون هم همینطور بوده است که ما و عراق از آن برداشت می‌کنیم و در این دولت ما توانستیم ۵ نسبت به قبل برداشت کنیم.

برجام یکی از مهمترین توافق‌های سیاسی تاریخ ایران است

روحانی گفت: البته بعضی‌ها فقط به کلمه برجام چسبیده‌اند؛ اگرچه برجام یکی از مهمترین توافق‌های سیاسی تاریخ ایران است. باز هم تاکید می‌کنم در برجام کار بزرگی انجام دادیم. امروز انرژی اتمی تولید می‌کند و هیچ کس نمی‌تواند بگوید خلاف قانون است.

وی افزود: آن روز تولید می‌کرد قطعنامه‌های سازمان ملل بالای سر ما بود به ظاهر این کار ما را نامشروع می‌دانستند. ما اقدام ایران که هزینه آور بود را مشروع کردیم. هر روز که اقدام می‌کردیم یک هزینه داشت ما آن هزینه را برداشتیم. در این روز‌ها هم آن‌هایی که می‌گفتند صنعت هسته‌ای از بین رفت، دیدند که چه شد. وقتی ما اراده کنیم در عرض یک هفته تمام تولیدات را انجام می‌دهیم. چه در تولید سانتریفیوژ‌ها مدرن چه در تولید موادی مورد نیازی که ممکن است۲۰ درصد یا بالاتر باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: این که ما از روز اول با مردم عهد کردیم سانتریفیوژ می‌چرخد و چرخ اقتصاد می‌چرخد، این را ما عمل کردیم؛ امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد. هر هفته ده‌ها هزار میلیارد تومان در سراسر کشور طرح و پروژه افتتاح می‌شود. فقط در افتتاح روز دوشنبه ما در بخش نفت چیزی حدود ۷۸ هزار میلیارد تومان بود؛ البته عملیات اجرایی کار بالاتری هم شروع کردیم؛ و ما هر هفته افتتاح داریم و این نشان می‌دهد که اقتصاد ما آن هم در شرایط جنگ اقتصادی بهتر حرکت می‌کند.

روحانی با تاکید بر این که اگر جنگ اقتصادی نبود می‌دیدند که کشور چه می‌شد گفت: یک زمانی IR ۱ می‌چرخید و امروز IR ۲، IR ۶، IR ۴و IT ۸ و IR ۹ هم می‌چرخد بنابراین هم در صنعت هسته‌ای که برای ما مهم است رشد بیشتری داشته باشیم و هم این صنعت را مشروع کنیم. البته مشروع بود، اما به خاطر ادعای آن‌ها در سازمان ملل این مسائل را ما برداشتیم و این تولید را بی‌هزینه کردیم و باز هم ادامه می‌دهیم.

این ما هستیم که در برجام را حفظ کردیم

رئیس جمهور با بیان اینکه ۱+۴ امروز وظیفه سنگینی بر دوش دارد، ابراز کرد: آن‌ها باید بدانند سه سال در جنگ اقتصادی ایستادیم؛ این ما هستیم که در این مدت برجام را حفظ کردیم. ما ایجادکننده برجام و حافظ برجام هستیم. حالا که ما برجام را حفظ و آن‌ها علیه ایران تحریم غیرقانونی وضع کردند، قانون را اجرا کنید. اگر قانون را رعایت کردید، ما فردایش به تعهدات‌مان عمل نکردیم حق با شماست.

روحانی با اشاره به هفته درختکاری و منابع طبیعی بیان کرد: این هفته، هفته درختکاری است؛  باطنش آن است که کشور را سرسبز کنیم، به پیشواز نوروز برویم و هوا را سالم‌تر بکنیم؛ درخت، سبزه، مرتع و گیاهان صد‌ها خاصیت دارد، ولی اکسیژن خاص تولید کرده، کربن را می‌گیرد و هوا را بهتر می‌کند.

وی افزود: یکی از افتخارات دولت این است که بخش‌های مختلف در کنار محیط زیست شتاب گرفتند؛ فقط هم دریاچه اورمیه نیست، ده‌ها طرح انجام شده است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در بخش کشاورزی در این دولت، ۲۵ هزار میلیون تن محصولات کشاورزی را افزایش دادیم، یادآور شد: در آغاز دولت یازدهم، محصولات کشاورزی ۹۷ میلیون تن بود و امروز ۱۲۳ میلیون تن است؛ دوست داریم تا پایان دولت به این میزان به ۱۳۰ میلیون تن برسد. آبیاری قطره‌ای در همه دولت‌ها یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار بوده است، اما در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به دو میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار رسیده است.

روحانی با تاکید بر اینکه ما از آب و زمین بهتر استفاده می‌کنیم، بیان کرد: با آب کمتر، محصول بیشتر، بهتر و با کیفیت‌تر تولید می‌کنیم. در تمام دولت‌ها، میزان گلخانه‌ها هشت هزار و ۹۰۰ هکتار بود، اما امروز نزدیک به ۲۰ هزار هکتار گلخانه داریم و تا آخر دولت ممکن است به ۲۴ هزار هکتار برسد. در جنگلکاری هم از ۳۲ هزار هکتار عبور کردیم.

وی به روز نیکوکاری اشاره کرد و گفت: این ایام، ایام نیکوکاری است. مردم همیشه محرومان را یاری کرده‌اند؛ مظاهری هم دارد. شاید کمک به تکدی‌گری را نیکوکاری بدانند که این درست نیست. باید آن را جمع کنیم، هر چند کمتر شده است. کمک به مردم در دوران کرونا را دیدید، چه مساوات و کمکی در میان اقشار و خیرین انجام شد.

به گفته رئیس جمهور، تعداد سازمان‌های خیریه تا پیش از دولت یازدهم، چهار هزار و ۳۰۰ تشکل بودند. در این دولت، پنج هزار و ۵۰۰ تشکل خیریه‌ای جدید شکل گرفته است؛ ۲۲ هزار سمن در این دولت در بخش‌های مختلف شکل گرفته است.

روحانی درباره FATF هم اظهار کرد: FATF یک گروه ویژه‌ای است که اقداماتی درخصوص مسائل مالی و تراکنش‌ها انجام می‌دهد؛ همه کشور‌ها در آن هستند. اگر بد است، چطور در آن حضور دارند، همه اتحادیه اروپا در آن هستند. همه شرق، روسیه و چین، ترکیه و همسایگان ما در آن هستند. چطور می‌شود همه دنیا نسبت به آن اجماع داشته باشند و همه تلاش می‌کنند، رتبه بالاتری در این گروه مالی به دست آورند و ما تماشا می‌کنیم؟

وی اضافه کرد: البته دولت اقدامات خود را انجام داده است، چهار لایحه را تهیه کرد؛ کار دولت و مجلس انجام شده است. حتی شورای نگهبان هم اقداماتش را انجام داده است. دو لایحه کارش تمام و ابلاغ شده و دو لایحه مربوط به کنوانسیون‌ها به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته‌اند.

رئیس جمهور با بیان اینکه همه باید با مردم واضح صحبت کنند، تصریح کرد: وقتی عدد ریسک کشور از شش به هشت می‌رود، یعنی مردم باید از جیب‌شان بیشتر پول دهند و برای نقل و انتقالات مالی، پول بیشتری باید پرداخت کرد. باید بدانیم تمام کشور‌های دوست‌مان که با ما کار کرده و حتی کار بانکی محدود دارند، می‌گویند اگر به FATF ملحق نشویم، ارتباطات بانکی ما قطع می‌شود و این یعنی ما به قرن پیش برگردیم.

روحانی با بیان اینکه وقتی قانونی را وضع و اجرا می‌کنیم، تمام مشکلات عالم بشریت را حل نمی‌کند، خاطرنشان کرد: اگر این لوایح اجرا نشد، به مردم توضیح بدهیم، چقدر هزینه دارد و چه کسی آن را می‌پردازد. از مجلس سابق تشکر می‌کنم که با ما همراهی کرد و با رای خوب این لوایح را تصویب کردند. دو لایحه در اختیار مجمع است. معتقدم شرایطی است که مجمع قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم باید نشان دهند.

وی با تاکید بر اینکه هر چقدر زودتر لوایح مربوط به FATF تصویب شود، این به نفع ما است، ابراز کرد: طبق زمانبندی مجمع برای بررسی آن لوایح به نتیجه نرسید. دولت از مقام معظم رهبری درخواست که این زمان را تمدید کنند. ایشان هم محبت کردند و این زمان تمدید شد؛ مقام معظم رهبری راه را باز کردند. هرچه زودتر این لوایح تصویب شود، به نفع کشور و مردم است.

رئیس جمهور اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را افراد دلسوزی دانست که مقام معظم رهبری به آن‌ها حکم داده است و بیان کرد: FATF هیچ ربطی به برجام و تحریم ندارد. تحریم باشد و نباشد، این لوایح لازم است. تحریم نباشیم، لازم‌تر است. برجام باشد یا نباشد، این لوایح لازم است. این لوایح ربطی به برجام ندارد.

وی اضافه کرد: امیدواریم با همکاری همدیگر و عزیزان مجمع تشخیص از این پیچ عبور کنیم و مابقی مسائل را حل و فصل کنیم. مجلس هم لایحه بودجه را به تصویب رسانده و شورای نگهبان هم به تصویب برساند تا از ابتدای سال آینده آن را اجرا کنیم.

انتهای پیام/

صفحه قبل 1 صفحه بعد