وزیر علوم گفت: طی دوسال گذشته با وجود شرایط اقتصادی کشور در بخش کشاورزی رشد مناسبی داشته ایم.

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین درختکاری درمزرعه تحقیقاتی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران اظهار کرد: درختکاری و ایجاد فضای سبز باید به عنوان یک فرهنگ در نقاط مختلف کشور همه گیر شود،  پردیس کشاورزی دانشگاه تهران جزو افتخارات کشور در حوزه آموزش عالی است و انتظار می رود مسئولان و اساتید این پردیس قدیمی کشور نیز در طرح مسائل کارشناسی و انتقال مطالب به بخش اجرایی کشور، پیش قدم شوند.

او افزود: در جلسه امروز بنده با استاندار البرز به فعالیت مراکز متعدد آموزش عالی و پژوهشی در استان البرز اشاره کرده ام که این یک فرصت است و باید ازاین ظرفیت برای پیشرفت و توسعه استان استفاده کرد. همچنین ظرفیت غنی بخش‌های اقتصادی و صنعتی را می‌توان با پشتوانه مراکز آموزش عالی و پژوهشی استان البرز تقویت کرد.

 غلامی با بیان اینکه در سال گذشته در حوزه ساماندهی آموزش عالی کشور، کار‌های زیادی صورت گرفته است، گفت: در این راستا تمام تلاش مان این است که تقویت و ماموریت گرا کردن دانشگاه‌ها اتفاق بیفتد و البته این کار آسان نیست ودر این خصوص مقاومت‌هایی صورت می گیرد و هنوز نتوانسته ایم فضای ذهنی جامعه را قانع کنیم که فعالیت مراکز آموزش عالی کوچک و ضعیف، اتلاف سرمایه است.

او با بیان اینکه در آموزش عالی کشور یک توسعه و گستردگی بی برنامه پدید آمده که ساماندهی آموزش عالی در جهت رفع اشکالات و استاندارد کردن این رویه است، اظهار کرد: با توجه به واگذاری اکثر برنامه ریزی‌های درسی به دانشگاه ها، گروه‌های برنامه ریزی در دانشگاه‌ها باید بیش از پیش فعال شوند تا دیگر شاهد این نباشیم که به طور مثال در بخش کشاورزی، ظرفیت دانشکده‌های کشاورزی پر نشود و یا دانشجویان این رشته با عدم اقبال مواجه شوند. البته در راستای حل این معضلات می‌توان نشست‌های مشترک برگزار کرد و به نتایج بهینه رسید.

غلامی افزود: در دوسال گذشته با وجود محدودیت‌ها و شرایط اقتصادی کشور، بخش کشاورزی رشد مناسبی داشته و و در سال گذشته شاهد رشد ۸ در صدی و امساال هم این بخش ۹ در صد رشد داشته است و این نشاندهنده ظرفیت مناسب رشد کشاورزی در شرایط موجود است که البته این رشد، اشتغال و درآمدزایی را هم در پی دارد.

وزیر علوم با بیان اینکه عامل رشد کشاورزی، افزایش امکان صادرات، کنترل کیفی محصولات و بازاریابی مناسب داخلی و خارجی است، گفت: اگر دیر به سمت کشاورزی و توسعه آن برویم، ضرر خواهیم کرد و بازار‌های بزرگ صادراتی را از دست خواهیم داد. خودکفایی در بحث غذایک استراتژی کلان در کشور‌های جهان محسوب می‌شود که روی این مساله مهم باید بیشتر کار شود. البته دولت موظف است که زمینه‌های رشد بخش‌های مختلف را به وجود آورد، ولی در بخش کشاورزی این زمینه در کشور وجود دارد.

 غلامی با اشاره به فعالیت موثر و کاربردی شرکت‌های دانش بنیان در تنگنای تحریم‌ها و لزوم تقویت و حمایت از این شرکت‌ها گفت: بازنگری در آیین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاف شده و سه ماه فرصت داریم تا با اصلاحات انجام شده، این آیین نامه تصویب و اجرایی شود. در این راستا دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی می‌توانند نظرات و پیشنهادات خود برای اصلاح این آیین نامه را ارسال کنند تا در جمع بندی نهایی بتوانیم تمام نظرات کارشناسی را اعمال کنیم.

در این آیین غلامی و هیئت همراه با کاشت نهال در محوطه مزرعه تحقیقاتی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، روز درختکاری را گرامی داشتند.

همچنین در این آیین گلدان ساز، رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، با ارائه گزارشی از عملکرد بخش‌های مختلف این پردیس، دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود در خصوص توسعه این پردیس را با وزیر علوم در میان گذاشت.

انتهای پیام/